Predložena intervencija počinje od uređenja opkopa u povijesnom profilu. Korito se puni vodom, hidrološki kontrolira i veže s rijekom Savom. Oko kanala formira se otisak gradbenih elemenata povijesne matrice. Izvode se zeleni nasipi, voluminozne zelene forme kojima se interpretiraju linete, revelini, kontragarde, reduit te arheološki punktovi na mjestima sačuvanih fragmenata. Uz tako formirani reljef postavlja se šetnica – biciklistička vrpca koja prati stare – nove strukture u povijesnoj temi i spaja istu s trasom staze uz Savski nasip. Staza je doslovna u praćenju povijesne matrice pa na mjestu gdje je kontura tvrđave prekinuta gradskom prometnicom, ona postaje most – nadvožnjak nad ulicom grada Vukovara.
Sačuvanoj i prisutnoj povijesnoj strukturi, na sjevernom rubu predlaže se pozadina u vidu botaničkog vrta. Pretpostavka zahvata je krajobraznim kolažem istaknuti bit postojećeg, uz funkcionalno opremanje cjeline suvremenim, ali neutralnim gradbenim tijelom. Centralna zona botaničkog vrta doslovno interpretira otisak zvijezde naglašenim osima komunikacije koje dijele i povezuju zeleni prostor. Tkivo vrta oblikovano je u kristaličnom rasteru trapezastih polja u funkcionalno organiziranoj strukturi vibrantne koncentracije sadržaja. Ondje su oblikovane različite tematske niše, zelene sobe; poput mokrog vrta, jezerskog vrta, vrta trava, vrta perunika, vrta svibovine, vrta paprati te različite tematske biljne zbirke. Otisak zvijezde dodatno je interpretiran rekonstrukcijom povijesnog drvoreda na zapadnoj strani. Sjeverno i zapadno od ovog kontroliranog obuhvata prostor je arboretuma (botanička zbirka drveća) koji je meko premrežen organičkim stazama, u pejzažnoj maniri. Zona arboretuma se diskretno i meko povezuje sa zelenom površinom rubnih zelenih zona. Prema zapadnoj granici formirao bi se kompaktan zeleni tampon kao vizualna i zvučna izolacija, koji bi ujedno predstavljao paspartu naspram voluminoznih, zelenih formacija na čistom travnjaku. Dominantno zelenilo bilo bi iz posavskog areala. Nedvojbeno bi determiniralo lokaciju i autentičnost kulturnog i prirodnog krajobraza.
Građevina botaničkog vrta kao ulazna, gradbena struktura na mjestu nekadašnje asfaltne odnosno betonirane površine. Građevina u zračnom snimku predstavlja zelenu integralnu plohu botaničkog vrta. Trenutna kolna, parkirna ploha postaje zelenilom obavijena krovna ploha, integrirana u parterno rješenje, a kroz nju penetrira transparentna, kristalična, na prvi pogled nepravilna forma. Cjelokupna kompozicija botaničkog vrta gradi se na osnovi nekadašnjih kontura tvrđave. Dok vrt prati krakove zvijezde, građevina kompleksnim pristupom zadržava opseg parkirališta u vidu neutralne zelene plohe u koju se utiskuje nekadašnja „Lineta broj X“. Integriran je staklenik koji prati liniju „Linete“, kao i drvored, a ostatak – negativ nastavlja priču u manifestu prilaznog trga.